Henri Soikkeli aloittanut Finnsementin uutena myyntipäällikkönä

Henri Soikkeli aloitti Finnsementin myyntipäällikkönä kesäkuun alussa. Soikkeli on työskennellyt betonin parissa koko työuransa, ja myynnistä hänellä on yhdeksän vuoden kokemus. Soikkelille asiakassuhteiden kokonaisvaltainen hoitaminen on kaikki kaikessa, ja uudessa työssään hän odottaakin erityisesti asiakaskohtaamisia.

Henri Soikkeli siirtyi Finnsementin myyntipäälliköksi Leviatilta, joka kuuluu myös CRH-konserniin. Leviatin myyntipäällikkönä hänen asiakkainaan olivat rakentajat sekä elementtitehtaat. Soikkelilla on kokemusta myös betonielementtimyynnistä Parmalta, ja uransa alussa hän toimi Swecolla elementtisuunnittelijana.

– Tavalla tai toisella betoni on ollut urallani aina mukana. Sementtiä olen myynyt aikanaan kesätöissä Agrimarketissa säkkitavarana, mutta nyt Finnsementillä mittakaava on hieman toinen, Soikkeli naurahtaa.

Kesäkuun alussa Finnsementin myyntipäällikkönä aloittaneen Soikkelin mukaan vastaanotto on ollut todella lämmin. Uudet kollegat ovat olleet valmiita auttamaan, ja Soikkelille on käynyt selväksi, ettei uusia asioita tarvitse jäädä pohtimaan yksin.

– Kaikki haluavat selvästi omalta osaltaan auttaa minua onnistumaan omassa tehtävässäni. Finnsementin organisaatio on todella motivoitunut, ja pitkät työurat kertovat siitä, että täällä viihdytään. Monet ovat siirtyneet tehtävästä toiseen organisaation sisällä. On hienoa, että työntekijöille mahdollistetaan kasvu työuralla, Soikkeli kuvailee ensivaikutelmiaan Finnsementin organisaatiosta.

Organisaatiokulttuuri ja työn merkitys vetivät puoleensa

Finnsementille Henrin houkutteli yrityksen merkitys koko rakennusalalle sekä vähähiilisiin tuotteisiin keskittyvä strategia.

– Finnsementillä on pitkä historia ja olemme tärkeä osa suomalaista rakentamisen ketjua. Kehittämämme vähähiiliset sementtituotteet ovat välttämättömyys rakennusalan tulevaisuuden kannalta. Lisäksi olemme merkittävä työllistäjä niin suoraan kuin välillisestikin, ja CRH:n mukanaan tuoma kansainvälinen ulottuvuus on tietysti tervetullut lisä, hän kertoo.

Soikkelille oli tärkeää myös Finnsementin organisaatiokulttuuri.

– Selkeä tapa tehdä asiakastyötä puhutteli minua. Finnsementissä löytyy osaamista, kokemusta ja nuorta intoa sopivassa suhteessa. Uskon myös, että oma kokemukseni betonin parista tuo mukanaan tervetullutta uutta osaamista, Soikkeli sanoo.

Asiakaslähtöisyys työn keskiössä

Asiakkuuksien kokonaisvaltainen hoitaminen on Soikkelin mukaan hänen työnsä keskiössä. Aiemmin hänen asiakkaansa ovat voineet olla projekteissaan jo hyvinkin pitkällä, mutta Finnsementillä Soikkeli on mukana mahdollistamassa rakentamista heti alusta saakka.

– Asiakkaidemme tarpeiden ja mahdollisten haasteiden ymmärtäminen sekä oikeiden tuotteiden löytäminen näiden haasteiden ratkaisemiseksi ovat tärkein osa työtäni.

Soikkeli odottaa uudessa tehtävässään erityisesti asiakaskohtaamisia. Suunnittelupöydän takana vietetyt vuodet sekä korona-aika osoittivat Soikkelille kohtaamisten merkityksen.

– Asiakkaiden kohtaaminen on minulle voimavara. Ne mahdollistavat uuden oppimisen ja tuovat minulle energiaa, hän kuvailee.

Soikkeli muistuttaa, että rakennusalan haastavasta tilanteesta huolimatta kaupungistuminen ja rakentamisen tarve ovat edelleen olemassa.

– Rakennusala on ikään kuin kytemässä, mutta potentiaali on yhä olemassa. Kun rakentaminen taas vilkastuu, vähähiilisyysvaatimukset ovat todellisuutta. Kestävämpien tuotteidemme ansiosta asiakkaillamme on kyky vastata vaatimuksiin tulevaisuuden kiivaammassakin markkinassa, Soikkeli sanoo.

Jaa juttu

Uusimmat blogit:

Panostukset kehitystyöhön palkitaan tulevaisuudessa

Tuomo Askolan työt Finnsementillä ovat alkaneet vauhdikkaasti. Tuore myyntijohtaja kertoo, että asiakaskenttään tutustuminen ja tuoteuudistukset ovat varmistaneet, ettei peukaloita ole tarvinnut pyöritellä. Aktiivinen tuotekehitys jatkuu kevään mittaan. Rakennusalan nykytilanteessa Tuomo korostaa eteenpäin katsomisen ja tiiviin yhteistyön tärkeyttä.

Back to top