Finnsementin laboratoriopäällikkö Sandra Jääskeläinen sai maaliskuun puolivälissä CRH:n Safety Award -palkinnon. Palkinto oli tunnustus Sandran tekemästä työstä Finnsementin laboratorion turvallisuuden parantamiseksi. Yhdessä tiiminsä kanssa Sandra on kehittänyt kemikaalien riskienarviointiprosessia sekä järjestänyt laboratoriohenkilöstölle koulutuksia ja harjoituksia yhteistyössä pelastuslaitoksen kanssa.
CRH-konsernin Safety Awards -palkinnot jaettiin maaliskuun puolessa välissä keväisessä Amsterdamissa. Paikan päällä oli myös Finnsementin laboratoriopäällikkö Sandra Jääskeläinen, joka sai palkinnon laboratorion turvallisuuden eteen tekemästään työstä.
– Palkinnon saaminen oli tosi upea ja hieno juttu. Iso kiitos siitä kuuluu omalle tiimilleni. Olen todella ylpeä työstä, jota teimme viime vuonna laboratorion turvallisuuden kehittämiseksi, Sandra kertoo tunnelmistaan.
Safety Awards -palkinnot jaetaan tunnustuksina työntekijöille, jotka ovat tehneet poikkeuksellisen hienoa työtä turvallisuuskulttuurin edistämiseksi. Sandra on parantanut Finnsementin laboratorion turvallisuutta aktiivisella ja järjestelmällisellä otteella. Yhdessä tiiminsä kanssa hän on kehittänyt muun muassa kemikaalien riskienarviointiprosessia. Sandra on myös omatoimisesti järjestänyt tiimilleen nimenomaan laboratoriossa tarvittavia koulutuksia ja harjoituksia yhteistyössä pelastuslaitoksen kanssa.
Työ säilynyt mielenkiintoisena vuosienkin jälkeen
Laboratoriopäällikkönä Sandra työskentelee Paraisten keskuslaboratoriossa. Hänen työnkuvansa on moninainen.
– Toimin esihenkilönä keskuslaboratorion päivälaboranteille ja vastaan laadunvalvontalaboratorioiden toiminnan koordinoinnista. Hoidan muun muassa näytevirtaa, tulosteraportointia, tilauksia, laitehuoltojen suunnittelua sekä yleisesti kaikkien laboratorioiden töiden suunnittelua, Sandra kuvailee.
Sandra on viihtynyt Finnsementillä jo 18 vuotta. Ensikosketuksensa Finnsementtiin hän sai jo kouluaikojen harjoittelussa, mutta varsinaisen työskentelyn hän aloitti laboranttina vuonna 2008. Laboranttina Sandra työskenteli useamman vuoden, minkä jälkeen hän eteni laadunvalvonnan tiiminvetäjäksi. Tiiminvetäjän työtä hän teki muutaman vuoden, kunnes aloitti nykyisessä tehtävässään kaksi vuotta sitten.
Sandran mukaan työskentely Finnsementillä on pysynyt koko ajan mielenkiintoisena. Hän on saanut kehittyä ja oppia uutta, ja roolien muuttuessa hän on kouluttautunut työn ohessa erilaisilla kursseilla ja koulutuksissa.
– Meillä on tosi hyvä yhteishenki ja töihin on joka päivä todella kiva tulla. Ympäristö ja mukavat kollegat ovat iso syy sille, että viihdyn töissä niin hyvin. Rakennamme turvallisuuskulttuuria yhdessä ja saamme tiiminä paljon aikaiseksi, Sandra kertoo.
Turvallisuutta kehitetään yhteistyöllä
Iso syy Sandran innolle ja motivaatiolle kehittää laboratorion turvallisuutta on ollut hänen tiiminsä esittämät toiveet. Finnsementissä työturvallisuuteen panostetaan ja henkilöstöä koulutetaan paljon siihen liittyvissä asioissa. Laboratoriotyöskentelyssä on kuitenkin omat erityispiirteensä, ja Sandran tiimiläiset toivoivat juuri niihin pureutuvia koulutuksia.
– Kemikaalit ovat iso osa työtämme, joten olemme halunneet keskittyä erityisesti niihin. Vaikka teemme jatkuvasti töitä turvallisuuden eteen, aina voi sattua jotain. Minulle on tärkeää, että tiedämme miten toimia tällaisissa tilanteissa. Uskalluksen tai tiedon puute ei saa olla este turvallisuudelle, Sandra sanoo.
Viime vuonna laboratorion henkilöstö kävi läpi pelastussuunnitelmaa ja erilaisia riskitilanteita yhdessä pelastuslaitoksen kanssa. Työssä keskityttiin erityisesti siihen, että henkilöstö tietää mitä tehdä ensimmäiseksi mahdollisissa vaaratilanteilla. Oikeilla toimenpiteillä vältytään suuremmilta katastrofeilta.
– Laboratoriomme turvallisuus on lähtökohtaisesti hyvällä mallilla, koska tiimimme on oppinut nämä asiat jo koulussa. Riskiarviointeja tehdessämme huomasimme kuitenkin, miten tärkeää on keskustella asioista yhdessä. Keskustellessa nousee esille paljon hyviä huomioita, Sandra kertoo.
Sandran mukaan hyvä turvallisuuskulttuuri syntyy ilmapiiristä, jossa ihmiset uskaltavat puuttua epäkohtiin ja ilmaista mahdolliset huolensa ääneen.
Muutokset vaikuttavat vaatimuksiin
Sandra muistuttaa, että turvallisuus ei tule koskaan valmiiksi, vaan sitä pitää jatkuvasti kehittää. Kemikaaleja koskevat turvallisuusvaatimukset kiristyvät koko ajan. Joidenkin kemikaalien kanssa työskennellessä tulee nykyään käyttää hengityssuojainta, vaikka vielä muutama vuosi sitten tätä ei vaadittu.
– Meidän pitää olla koko ajan ajan tasalla työtämme koskevista vaatimuksista. Vaikka käyttäisimme täysin samoja kemikaaleja kuin aikaisemmin, niitä koskevat vaatimukset voivat muuttua. Lisäksi tuotteiden kehittyessä myös käsittelemämme aineet muuttuvat.
Jo olemassa olevien turvallisuusvaatimusten ja riskitekijöiden läpikäynti nousee ajankohtaiseksi myös henkilöstön vaihtuessa.
– Esimerkiksi kun tulevat kesätyöntekijät aloittavat, keskitymme laadukkaaseen perehdytykseen, jossa turvallisuus on kaikkein tärkein asia. Perehdytyksessä hyödynnämme riskiarviointien kohdalla tehtyä työtä. Nämä asiat käydään läpi uusien työntekijöiden kanssa, ja vasta sen jälkeen siirrytään työskentelemään laboratorioon, Sandra kertoo.

